enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Avrupa’da koronavirüs kısıtlamaları: Aşı kuyrukları oluştu!

Avrupa’da koronavirüs kısıtlamaları: Aşı kuyrukları oluştu!
18.11.2021 13:04
A+
A-

Koronavirüs salgınının yeniden merkez üssü olan Avrupa’da, salgının kontrol altına alınması için aşısız kişilere yönelik tedbirler alınıyor. Avusturya’da başlayan bu uygulamayla uzun aşı kuyruklarının oluştuğu görüldü.

Avusturya’da ve koronavirüs aşısı yaptırmamış ve son 6 ayda hastalığı geçirmemişler için bazı durumlar dışında 12 Kasım’da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlandı. Bu uygulamanın ardından ülkede aşı kuyrukları oluşmaya başladı.

Almanya Sağlık Bakanlığı ise bir günde 436 bin kişinin aşı olduğunu, bunun üç ay içindeki en yüksek sayı olduğunu duyurdu. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, “Birçok insan bunun ihtiyaç olduğunu anladı ancak aşılama oranı halen düşük” dedi.

Avusturya’da nüfusun yüzde 65’i virüse kaşı tam aşılı, Almanya’da ise bu oran yüzde 68.

AVUSTURYA’DA AŞILANMA ORANI FIRLADI
Günlük vaka sayılarının 10 binin üzerine çıktığı ülkede özellikle sağlık sisteminin çökmesini önlemek ve aşı yaptırmayanların aşıya yönelmesini teşvik etmek amacıyla aşı yaptırmamışlara yönelik sert önlemler hayata geçirildi.

Kovid-19’a karşı yürütülen mücadele kapsamında dünya genelinde ilk defa aşı yaptırmamışlara yönelik uygulanacak karar, ülkede yaklaşık 2 milyon kişiyi etkilerken, 12 yaş altı çocuklar kısıtlamadan muaf tutuluyor.

Buna göre 10 gün sürmesi planlanan yeni uygulama kapsamında, hastalığı geçirmemiş ve aşısız kişilerin, günlük zaruri ihtiyaçlarını giderme, iş, eğitim, sağlık sorunları nedeniyle hastaneye gitmek gibi gerekçeler dışında dışarı çıkmalarına izin verilmiyor.

Avusturya’da bu sert önlemlerin ardından günlük uygulanan aşı sayısı 20 binden 73 bine fırladı.

YASAĞA UYMAYANLARA PARA CEZASI
Tüm gün uygulanacak kısıtlamalara uyulup uyulmaması emniyet güçleri tarafından yoğun bir şekilde kontrol edilirken, karara aykırı davranan bireyler, 1450 avroya, işletmeler ise 3 bin 600 avroya kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Öte yandan federal düzeyde alınan kararlara ek olarak Viyana gibi bazı eyaletler salgınla mücadelede daha sert uygulamaların hayata geçirileceğini duyurdu.

ALMANYA YENİ TEDBİR HAZIRLIĞINDA
Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün yaptığı açıklamada ülkede koronavirüs vakalarının artışta olmasını “dramatik” olarak nitelendirdi.

Almanya’da artan koronavirüs vakaları sonrası açıklama yapan Merkel, “Almanya’nın koronavirüs durumu dramatik” dedi. İnsanlara hatırlatıcı aşı dozlarını daha hızlı yaptırmaları çağrısında bulunan Merkel, aşı olmakta şüphe duyan insanların fikirlerini değiştirmesi gerektiğini de söyledi.

FRANSA 5. DALGAYLA KARŞI KARŞIYLA
Fransa’da koronavirüs salgınında vaka sayıları artmaya devam ederken, Sağlık Bakanı Olivier Véran koronavirüsün beşinci dalgasının ülkeyi vurduğunu belirtti.

HOLLANDA’DA KISMİ KAPANMA UYGULANIYOR
Hollanda’da geçici hükümet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vaka sayılarının önüne geçebilmek için 12 Kasım’da 3 haftalığına “kısmi kapanma” uygulanmaya başlandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.