enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
13,4726
EURO
15,2894
ALTIN
793,64
BIST
2.011,16

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan asgari ücret önerisi

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan asgari ücret önerisi
14.12.2021 16:59
0
A+
A-

Asgari ücret görüşmeleri hakkında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2021 yılının başında asgari ücretin 384 dolar olduğunu hatırlatarak, “Yeni asgari ücreti belirleyeceklerse 384 doların karşılığı olan Türk Lirası’nı versinler. Büyüme de onların olsun. Alıp büyümeyi saraylarına götürsünler. Alıp büyümeyi yandaşlarına dağıtsınlar. 384 doların (5.489 TL) karşılığını versinler” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da gerçekleşen Aile Destekleri Sigortası Lansmanı’nda konuştu.

Aile Destekleri Sigortası hakkında bilgi veren Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

* Aile Destekleri Sigortası, aileyi destekleyen bir sigorta dalı. Aileyi önceleyen, mutluluğunu ve ekonomik güvencesini sağlayan bir sigorta dalı.

* Peki çıkmayan bir yasanın, olmayan bir sigorta dalının öngördüğünün hepimiz yeteri kadar kavrayabildik mi? Bunu hayata geçirmek için neler yapabiliriz düşündük mü?

* Her bir kadın kardeşimiz, anayasanın öngördüğü kuralın yerine getirilmesi için çaba harcayacak. O zaman CHP’li kadınlar olarak biz görevimizi yapmış olacağız.

* Ailenin temel direğinin kadın olduğunu aslında bütün erkekler kabul eder. Ailenin güvenliği de bir anlamda kadının elindedir.

“PAZAR ATIKLARINDAN BESLENEN YÜZ BİNLER VAR”

“Milyonlarca işsizimiz var” diyen Kılıçdaroğlu,”Pazar atıklarından beslenen yüz binler var. Atıkları toplayanların da ağırlıklı olarak kadın olduğunu hepimiz görüyoruz. Evde çocuğuna yemek yapmak için pazar artığını alıp evine götüren yüz binlerce kadın var. 21. yüzyılın Türkiye’sinden söz ediyoruz. Anayasa’nın ön gördüğü temel kurala acaba o kadın pazar artıklarını toplarken ne ölçüde Anayasa’ya uygun olarak hareket ediyordu. Ne ölçüde hükümet o kadının sorunlarını çözmek için bir şeyler yapabiliyorlardı” şeklinde konuştu.

KADINLARA SESLENDİ

Kadın üyelere de seslenen Kılıçdaroğlu, “Her bir kadın yoldaşım için söylüyorum. Muhatap olduğunuz kadın kardeşlerimize inanç ve kararlılıkla haklarını anlatacaksınız. Özgüven içinde anlatacaksınız. Sorunların nasıl çözüleceğini de anlatacaksınız. 20 yıldır ülkeyi yöneten bir siyasal partinin ülkeyi hangi noktaya taşıdığını da anlatacaksınız. Anayasanın öngördüğü kurallardan nasıl sapıldığını anlatacaksınız. Anayasanın tek tek her bireye verdiği hakkın nasıl siyasal iktidar tarafından ellerinden alındığını anlatacaksınız.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.