enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
13,4531
EURO
15,3701
ALTIN
787,34
BIST
2.085,76

NY Times: İnsanlar ekmek alamıyor, fırınlar ekmek üretemiyor

NY Times: İnsanlar ekmek alamıyor, fırınlar ekmek üretemiyor
16.12.2021 16:30
0
A+
A-

New York Times, İstanbul’daki Halk Ekmek büfelerinin önünde sıra bekleyen yurttaşların demeçleri üzerinden Türk ekonomisinin durumunu mercek altına aldı.

Artan fiyatlar ve değer kaybeden Türk Lirası sebebiyle zor zamanlar geçiren yurttaşlar en temel besin kaynaklarından biri olan ekmeğe ulaşmakta sıkıntılar yaşıyor.

İstanbul’daki yurttaşlar ile konuşan New York Times, fırıncıların ve yurttaşların yaşadıkları sıkıntıları sayfalarına taşıdı.

Bir üniversitede 21 yıl temizlikçi olarak çalıştığını belirten 57 yaşındaki Şengül Essen, “İnsanlar artık geçinemiyor” dedi.

“İNSANLAR KONUŞMAKTAN ÇEKİNİYOR”

NY Times, yükselen enflasyona dikkat çekerken, “İnsanlar sofralarına ekmek götürebilmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek büfelerine yöneldikçe mahallelerdeki kuyruklar büyümeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Büfelerdeki kuyrukların kasvetli bir atmosfere sahip olduğunu belirten NY Times, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini eleştirenleri sürekli mahkemeye vermesini hatırlatarak insanların konuşmaktan çekindiğini yazdı.

NY Times’a görüş bildiren bir yurttaş, “Hükümet bizim ne halde olduğumuzu sormuyor, fakat durumumuzu sıraya bakarak anlayabilirsiniz” diye konuştu.

“FIRINCILAR İFLASLA KARŞI KARŞIYA”

Hükümetin ekmek fiyatlarına müdahale ettiği belirtilen yazıda, Fırıncılar Odası tarafından açıklanan fiyatların sadece hükümetin belirlediği rakamlar olduğu görüşü aktarıldı.

NY Times, bu konuyla alakalı olarak, “Ekonomik krizin derinleştiğinin bir göstergesi olan ekmek fiyatlarını, Fırıncılar Odası’nın belirlediği seviyede tutmak zorunda kalan fırınlar, iflasla karşı karşıya oldukları konusunda uyarılarda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Yazıda, un, maya, susam, elektrik ve doğal gaz fiyatlarının artması yetmezmiş gibi kiraların da arttığı ve ekmek satışlarının üçte bir oranında azalmasıyla fırıncıların zor günler geçirdiği belirtildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.