enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
15,8796
EURO
16,8159
ALTIN
940,29
BIST
2.393,61

KYÖD’de Didem Turan güven tazeledi

KYÖD’de Didem Turan güven tazeledi
03.07.2021 15:53
0
A+
A-

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin (KYÖD) 15. Olağan Genel Kurulunda mevcut Başkan Didem Turan, derneğinin yeniden başkanı seçilerek 2. dönemine girdi

Kentimizin köklü derneklerinden Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin (KYÖD) 15. Olağan Genel Kurulu derneğin sosyal tesislerinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 400 üyesi bulunan derneğin kongresinde tek aday olan mevcut Başkan Didem Turan, derneğinin yeniden başkanı seçilerek 2. dönemine başladı. Üye katılımının az olduğu genel kuruluna CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı ve Eski CHP Kocaeli Milletvekili Bekir Yurdagül katıldı. Genel kurulda alınan karar neticesinde dernek üye aidatları 2021 yılı için 350 , 2022 yılı için 400, 2023 yılı için ise 450 lira olarak belirlendi.

“HEP BİRLİKTE ZORU BAŞARDIK”

Kongrede konuşan KYÖD Başkanı Didem Turan, “2018 Haziran ayında yönetimi aldığımızda karşımıza çıkan ilk sorun hatırlarsınız kiralama ihalesi ve akabinde gelişen zorlu bir süreç oldu. Hem ihale öncesi hazırlık ve hem akabinde gelişen olumsuzlukları lehimize çevirmek konusunda yönetim kurulumuz bu sınavı başarıyla geçerek hep birlikte zoru başardı. 2018 yılı genel kurulunda yönetime verilen en önemli görev KYÖD’ün alacaklarını tahsil ederek borçlarını ödemek ve derneği daha özgür üretim yapabileceği bir sürece hazırlamaktı. Bunun için yol haritamız genel kurulca şu şekilde belirlendi; İktisadi işletmenin bozulan mali dengesini pozitife getirmek için 2018 de alınan olağanüstü genel kurul kararı gereği ek aidatları ve birikmiş geçmiş yıl aidatlarını tahsil etmek ve sosyal tesisi de verimli bir şekilde çalıştırmak ve kara geçirmek.

“ÜYELERİMİZİN DESTEĞİ OLMADAN YÜRÜTMEK MÜMKÜN DEĞİL”

2019 yılında bir yandan sosyal tesisi yaşatmak ve karlı olarak çalıştırmaya gayret ettik. Bir yandan derneğin sosyal çalışmalarını yürüttük, konuşmacı konuklarla gündemi takip ettik. Üyelerimizle bir araya gelmek üzere etkinlikler, geziler, yemekli geceler yaptık. Fakat gördük ki bu restoranı bu haliyle yatırım yapmadan profesyonel bir bakış açısı ve restoran yönetimi olmadan; şehirdeki artan sosyal mekânlar, oteller restoranlar ile rekabet altında hele hele üyelerimizin desteği olmadan yürütmek mümkün değil. Bu nedenle 2019 yılında genel kuruldan aldığımız yetkiye dayanarak üzerimizdeki negatif mali tablo yükünü paylaşmak için yardımcı olmalarını istedik. Üye İlişkileri Komisyonumuz bu konuda sesimize ilk kulak veren oldu.

“SAĞLIK SORUNLARI OLANLARA BORÇTAN BAHSETMEDİK”

Ardından Danışma Kurulu üyelerimizle peş peşe toplantılar yaptık. Fiili katılım çok yüksek olmasa da danışma kurulunda yer alan eski başkanlarımız ve bir kısım eski yöneticimiz de sesimize kulak verdi.  Bu grup çalışması içinde en büyük birikmiş borçtan geri giderek yanı 2019 yılında 2018 ve ondan önceki yılların aidatını isteyerek üyelerimizden sadece aidatlarını ödemelerini rica ettik. Kolaylık olsun diye birikmiş borçlar için taksit seçeneği sunduk, ekonomik durumum aylık şu kadar lira ödemeye uygun diyene peki dedik. Sağlık sorunları olduğunu tedavi olduğunu duyduğumuz üyemize sadece geçmiş olsun dedik ve borçtan bahsetmedik bile.

“TAHSİLAT YAPAMAYINCA MAALESEF ZORA BAŞVURDUK”

Ama ilk zoru gördüğünde dernekten istifa eden ayrılırken bir sürü haksız ithamda bulunan, “ben zaten derneğe yıllardır gelip gitmiyorum niye aidat ödeyeyim”, “bu borcu kabul etmiyorum ödemek de istemiyorum”, “ne yaparsanız yapın” diyene ya da uzun iletişim çabalarımıza rağmen geri dönüş alamadığımız ve bizimle üyelik yollarını ayırmış kişilerle ikna yoluyla tahsilat yapamayınca maalesef zora başvurduk. Bu yöntemi ister miydik? Hayır. Tercih eder miydik hayır hem maddi olarak bu yola başvurmak hem de manevi olarak zordu. Bu süreçte üzdüğümüz, kalbini kırdığımız, haksızlığa uğradığını düşünen bütün üyelerimizden yönetim kurulu adına özür dileriz.

“BANKALARA 1 LİRA KREDİ BORCUMUZ YOK”

2019 dan 2021 yılı Haziran ayına dek 139 eski üyemizi icraya verdik. Eğer o işlemleri yapmasaydık ve arada ikna yöntemi ile tahsil ettiklerimiz de olmasaydı bugün bu salonda bize soracaktınız. Bu kadar zaman ne yaptınız diye. KYÖD olarak hali hazırda bankalara 1 lira kredi, çek, vs. borcumuz yoktur. Kamu ya SGK borçların tamamı ödenmiş tir. Güncel ödentiler zamanında yatırılmaktadır. Belediye’ye olan kira borcumuz yapılandırılmış olup zamanında ödenmektedir. Eski 2 çalışanımıza kıdem tazminatı borcumuz kalmış olup taksitler ödenmeye başlamıştır. Bir miktar tedarikçi borcumuz kalmıştır. Onlar da aidatlar tahsil edildikçe peyderpey kapatılacaktır.

“ONARIM İHTİYACI VAR”

KYOD yönetim Kurulu olarak maalesef Türkiye’nin ve dünyanın içinde olduğu pandemi koşulları hepimizin hayatını etkilediği gibi derneğimizi de etkiledi. Uzun süreler boyunca sosyal tesisimiz ve dernek binamız kapalı kaldı. Bu süreçte sosyal ve gelir getirici etkinlikler yapma imkânı ortadan kalktı ve tüm gelirimiz sadece aidatlara kaldı. Bununla beraber 2019 ve öncesinden gelen binanın tavan ve duvarlarında oluşan çatlaklar ve bunları yarattığı akma sorunları geçmiş yıllarda geçici çözümlerle dernek olarak halletmeye çalışsak da yıllar içinde yıpranan binanın esaslı bir onarım ihtiyacı var.

“ŞEFFAF TABLOLARLA TESLİM EDECEĞİZ”

Bu durumu bir rapor halinde ev sahibimiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yönetimine aktardık. İki kez keşif yapıldı. Araya pandemi girince tadilat için gereken süreç uzadı. Bu yaz ev sahibimiz terasta esaslı bir tamirat gerçekleştirecek ve umuyorum yeni seçilecek yönetim kurulu da Sosyal Tesisin iç tadilatı ve kullanımını üyelere yük getirmeyen çözümlerle halledecektir.2018 de teslim aldığımız derneğimizi yeni seçilecek yönetime şeffaf tablolarla teslim edeceğiz.2022 yılı KYÖD’ün 75 yılı olacak.2023 de Cumhuriyetin 100.yılı. Böyle önemli tarihlere tanıklık edeceğimiz bu yeni yönetim sürecinde inanıyorum ki KYÖD Meslek Örgütleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Ticaret, Sanayi Sektörü, Üniversite ve Yerel Yönetimler ile ortaklaşa Kent için yararlı çalışmalar üretecektir” dedi.

“BORÇLAR ARKADAŞLARIMIZIN ÜSTÜNE KALMIŞTIR”

Turan’ın konuşmasının ardından okunan yönetim kurulu mali raporuyla ilgili konuşan Eski CHP Kocaeli Milletvekili Bekir Yurdagül ise , “Bu zorlu süreçte görev alan KYÖD yönetim kurulu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnsanların evlerine kapandığı 1,5 yıl süreçte, bu büyük mali yük altında görev sürdürmek gerçekten kolay değil. Arkadaşlarımız bu zor sürecin iyi bir şekilde yönetti. Bu borçlar arkadaşlarımızın üstüne kalmıştır. Aidatları toplamak, borçları ödemek büyük bir iştir. KYÖD üyelerinin kendini sorgulaması gerekiyor. En dinamik sivil toplum örgütünün bugün çoğunluk arama derdine düşmüş olması düşündürücüdür. Bunda hepimizin sorumluluğu var.

“BORÇ İSTEMEK KADAR ZOR BİR İŞ YOKTUR”

Bir cumartesi günü olmasına rağmen nerede eski başkanlarımız, nerede yönetimleri? KYÖD’ün ihtiyacı olduğu bu dönemde neredeler? Gerçekten çok üzüntülü bir durum. En azından görev yapmış arkadaşlarımızın burada olmalarını isterdim. Bunun üstesinden nasıl geleceğiz bilmiyorum. Umarım bunun hesabını önümüzdeki günlerde hep birlikte yaparız. Sayın başkanım olmak üzeri yönetimini gayretli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Borç istemek kadar zor bir iş yoktur” ifadelerini kullandı.

YÖNETİM KURULU

UĞUR SARAL

İLBEYİ KILAVUZ

F.ECE ARSLANKAYA

MEHVEŞ ÖZOCAK

BORA BÜYÜKTOMBAK

BORA ERDAĞI

HAKAN YILMAZ

AKIN TURAN

DENETİM KURULU

ADNAN SANCAK

ALTAN ADAKLI

CEMİL ÇETİN

DİSİPLİN KURULU

CİHAT UÇAR

REŞAT KEÇECİ

ÖZER ALTAN

CENGİZ SARIBAY

MEHMET TOKER

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.