enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İngiltere Başbakanı Johnson’ın Kardeşi: Büyük Büyükannemiz Türk Bir Tüccara Köle Olarak Satılmış…!

İngiltere Başbakanı Johnson’ın Kardeşi: Büyük Büyükannemiz Türk Bir Tüccara Köle Olarak Satılmış…!
02.11.2021 11:00
A+
A-

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un ablası, gazeteci Rachel Johnson, büyük büyükannesinin Çerkes sürgününde Türk bir tüccara köle olarak satıldığını ortaya çıkardı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un ablası olan gazeteci Rachel Johnson, büyük büyükannelerinin Çerkes sürgünü sırasında Türk bir tüccara köle olarak satıldığını, fakat bu duruma üzülmediğini ve bulundukları yere bu sayede geldiklerini duyurdu.

47 yaşındaki İngiltere Başbakanı Johnson Türk kökeniyle de biliniyor. Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Ali Kemal Bey’in torununun oğlu.

İstanbul’da zengin tüccara satılmış

The Times gazetesinin haberine göre, Çerkeslerin sürgün edilmesinden sonra atalarının Türkiye’ye sığındığı bilgisini veren Rachel Johnson, büyük büyükannesi Hanife Feride’nin İstanbul’da Ahmet Hamdi’ye köle olarak satıldığını belirtti. Rachel Johnson’a göre, Hanife Feride satıldığında henüz 13 yaşındaydı.

Kardeşi dünya lideriymiş…

Rachel Johnson, evliliğin büyük büyükannesinin ‘bahtını açtığını’, ‘büyük torununun dünya lideri olduğunu’ ve karşılaştıklarına üzülmediğini dile getirdi.

“Yoksul bir köyde kalmadıkları için niye ağlayayım ki?”

Rachel Johnson, büyük büyükannesinin İstanbul’da babası tarafından zengin bir tüccara satıldığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Çerkes bir ailenin Karadeniz kıyısındaki yoksul bir köyde kalmasından ziyade kızını İstanbul’da zengin bir tüccarla evlendirmesi onların bugünkü konumlarına ulaşmaları yönünden epey önemli. Yani Karadeniz kıyısında yoksul bir köyde kalmadıkları için niye ağlayayım ki? Torunu, gelecekte dünya lideri olacak bir siyasetçiyi dünyaya getirdi.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.