enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
13,4726
EURO
15,2894
ALTIN
793,64
BIST
2.011,16

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerine verildi

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerine verildi
21.12.2021 16:25
0
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni, Saray’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Buna göre Bilim Kültür alanında Teoman Duralı, Müzik alanında İdil Biret, Görsel Sanatlar alanında Alev Ebuzziya, Sinema alanında Cüneyt Arkın, Edebiyat alanında Gürbüz Azak, Kaligrafi alanında Etem Çalışkan, Sahaflık alanında İbrahim Manav, Vefa ödülü alanında ise Kemal Tahir, Cumhurbaşkanlığı 2021 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sahipleri oldu.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni, Saray’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödülleri sahiplerine veren AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2053 vizyonumuzun ana taşıyıcısı eğitim ve kültür olacaktır” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

“Bugün ödül vereceğimiz insanlarımız arasında Teroman Duralı hocamız da bulunuyordu. Maalesef kendisini iki hafta önce ebediyete uğurladık” diyen Erdoğan, “Ülkemizin son dönemde yetiştirdiği en önemli fikir adamları arasında yer alıyordu. Hayatı öğrenme aşkıyla geçen hocamızı bir kez daha rahmetle yad ediyoruz. Hocamızı Zonguldak Filyos bölgesinde kavşak düzenlemesi, tünellerin olduğu bölgeye de ismini vermek suretiyle yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti: “İdil Biret’in eğitiminden icrasına kadar müzik hayatının her bir safhası hayranlık duyulacak başarılarla doludur. Alev Ebuziyya seramik sanatının en önemli temsilcileri arasındadır. Cüneyt Arkın’ı anlatmaya gerek var mı bilmiyorum. Hepimizin kahramanı bu sanatçımızın Türk sinemasının bugünlere ulaşmasında çok büyük katkısı vardır. Tarihi filmlerdeki başarısını asla unutmayacağımız Cüneyt Arkın’ı da tebrik ediyoruz.”

“Hayatın her alanında kaligrafi sanatının ürünleri ile karşılaşmak mümkündür” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Ethem Çalışkan bu kadim sanatın günümüzdeki en büyük üstatları arasında yer almaktadır. Gürbüz Azak, gazeteci, yazar, çizer sıfatları ile başladığı çalışmalarını İstanbul’da sürdürmüş bir değerimizdir. Sahaflık yok etme tehdidi ile yüz yüze olan basılı eserleri yeniden hayata döndüren güvenli limanlardır. Sahaflık denince ilk akla gelen yer İstanbul Sahaflar Çarşısı’dır. En önemli simalarından biri de 60 yıldır bu işe gönül veren İbrahim Manav’dır. Sahaflar Çarşısı deyince ben Beyaz Sarayı özellikle belirtmeden geçemeyeceğim. Orada bir İsmail ağabeyimiz vardı. Kitapları orada arardık, İsmail ağabey çayı demlerdi, kitabımızı okur, çayımızı içerdik. Allah rahmet eylesin.”

Erdoğan, şunları ifade etti: “Geçtiğimiz 19 yılda büyük atılım gerçekten tarihe geçecek bir başarının ifadesidir. Bundan sonra kültür, sanat ve eğitim alanlarına yoğunlaşmamız lazım ve yoğunlaşıyoruz. Fiziki mekanların içini de her yönüyle doldurmamız gerekiyor. 2053 vizyonumuzun ana taşıyıcısı eğitim ve kültür olacaktır.”

“Geçmişte televizyon kanallarımız yabancı dizilerin işgali altındaydı” diyerek devam eden Erdoğan, “Şimdi tarihimizi anlatan televizyon dizilerimiz 150’ye yakın ülkeye ihraç ediliyor. Dünyada Amerika’dan sonra en fazla dizi ihraç eden ülkeyiz” ifadelerini kullandı.

ÖDÜL ALAN İSİMLER

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı 2021 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sahiplerini açıkladı. Ödül alan isimler şöyle:

Bilim Kültür: Teoman Duralı

Müzik: İdil Biret

Görse Sanatlar: Alev Ebuziyya

Sinema: Cüneyt Arkın

Edebiyat: Gürbüz Azak

Kaligrafi: Ethem Çalışkan

Sahaflık: İbrahim Manav

Vefa Ödülü: Kemal Tahir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.