enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Bekçiyi şehit eden sanıktan ilginç savunma: Örnek bir vatandaşım

Bekçiyi şehit eden sanıktan ilginç savunma: Örnek bir vatandaşım
26.11.2021 12:00
A+
A-

İstanbul Küçükçekmece’de alkollü araç kullanıp uygulama noktasında durmayan ve çarptığı gece bekçisinin ölümüne neden olan Önder Çınar’ın yargılanmasına başlandı. Sanık Çınar ilk duruşmadaki savunmasında örnek bir vatandaş olduğunu söyleyerek “Görevli memurlar kendilerini korumak adına hiçbir şey yapmamışlardır. Olaydan dolayı çok üzgünüm” dedi.

Küçükçekmece’de alkollü araç kullanıp uygulama noktasında durmayan ve çarptığı gece bekçisi Kansu Turan’ın (29) ölümüne, Kadir Aykutluğ’un (32) ise yaralanmasına neden olan Önder Çınar’ın (38) yargılanmasına başlandı. Bakırköy 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Önder Çınar ile taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmaya hayatını kaybeden Kansu Turan’ın ailesi de katıldı.

“ÖRNEK BİR VATANDAŞIM”

Duruşmada savunması sorulan Önder Çınar aileye başsağlığı dileyerek “Ben düzenli hayatı olan biriyim. Örnek bir vatandaşım. Kasıtlı olabilecek hiçbir durum yok. Benim olayım tamamen bir trafik kazasıdır. Bir kastım yoktur. Ben milliyetçi bir Türk vatandaşıyım. Bu durumdan dolayı çok üzgünüm. Herkesin başına gelebilecek bir trafik kazasıdır. Seyir halindeyken karanlıkta çarptım. Hiçbir işaret görmedim. Böyle bir olaya sebep olduğumdan dolayı üzgünüm. Hızım 100 ile 110 km arasındaydı. Geç bir saatti evime gidiyordum. Polis aracı görmedim, görseydim hızımı azaltırdım. Sol şeritteki aracı geçmek istediğim için kaza yaptım. Çarptıktan sonra direksiyon hakimiyetimi kaybettim. Direk ve menfeze çarparak durdum. Kazadan sonra araçtan indim. Sonra memurlar beni aldı. Kaçma gibi bir teşebbüsüm yok” şeklinde konuştu.

“ARACI KASTEN ÜZERİMİZE SÜRDÜ”

Olaydan yaralı kurtulan Kadir Aykutlu ise kontrol noktası oluşturduklarını ve 12 duba olduğunu söyleyerek “7 dubayı ezdi. Polis aracının tepe lambası yanıyordu. Giysilerimizde parlayan reflektör, ellerimizde ise fener vardı. Kasten aracı üzerimize sürdü. Olay öncesi telsizden bir aracın aşırı hız yaptığı için kovalandığına dair uyarı geldi. Biz bir ticari taksiyi durduruyorduk. Taksi durdu. Dubalara vururken gaza yüklendi. Biz o sırada can havliyle taksiye yapıştık. Arkadaşımın kan izi taksinin iç tavanına vurmuş. Aracı üzerimize kasten sürdü, kaçtı. Yukarıda kaza yapmış. Vatandaşlar o kaza yapınca aşağıdaki olaydan habersiz onun yardımına gitmiş. O kaçmaya yeltenmiş, “Bırakın, bırakın polis geliyor” demiş. Polisten kaçıyor bizi de orada görünce durduracağımızı sandı” beyanında bulundu.

Şehit bekçinin annesi Hatice Turan ise “ Oğlum işini severek yapıyordu. Benim çocuğumun babası yoktu, yetimdi. Bizim babamızdı. Ben şikayetçiyim. Her şey ortada” dedi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru İbrahim B. “Uygulama yapıyorduk. 3 grup çalışıyorduk. Bir kısım uygulama yapıyordu. Biz arabadaydık. Ben araçtan gözetleme yapıyordum. Bir ışık gördüm sonra gürültü duydum. Dışarı çıktığımda arkadaşlarımı gördüm. Kadir Aykutlu ‘ben iyiyim’ dedi. Kansu Turan ise beline kadar taksinin içindeydi ben çıkardım. Çıkardığımda ise sağ bacağının olmadığını gördüm. Kanı durdurmak için kemerle bağladım. Fren sesi duymadım. Direk daldı. Sonra başka bir kaza yaptı” şeklinde beyanda bulundu.

Duruşmada olay anına ilişkin güvenlik kamerası görüntüleri izlenirken maktulün annesi Hatice Turan gözyaşlarına hakim olamadı.

“OLAY BİR TRAFİK KAZASI”

Görüntülerin izlenmesinin ardından savunma yapan sanık Önder Çınar’ın avukatı “Öncelikle aileye baş sağlığı diliyorum. Müvekkilim kusurludur. Alkollüdür. Buna itirazımız yok. Ancak uygulama noktası da mevzuata uygun değildir. Ölen kişinin memur olması nedeniyle soruşturma taraflı yürütüldü. Müvekkilim maktulü hiç tanımıyor. Herhangi bir öldürme amacı yoktur. Olay bir trafik kazası. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyoruz” dedi.

“MEMURLAR KENDİLERİNİ KORUMAK İÇİN HİÇBİR ŞEY YAPMADI”

Tekrar söz verilen sanık Önder Çınar ise “Görevli memurlar kendilerini korumak adına hiçbir şey yapmamışlardır. Olaydan dolayı çok üzgünüm. Benim de bir ailem var. Tam evlilik aşamasındayken bu olay başıma geldi” şeklinde konuştu.

Sanık savunmasının ardından mahkeme eksikliklerin giderilmesine ve sanık Önder Çınar’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.