enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Piyasalarda son durum: 1 Dolar ne kadar oldu?

Piyasalarda son durum: 1 Dolar ne kadar oldu?
25.11.2021 11:17
A+
A-

Dolar/TL 11 gündür yaşadığı tarihin en büyük yükselişlerden birinin ardından dün bir ara %10’a yaklaşan düşüş gösterdikten sonra bu sabah 12 yakınlarında güne başladı. Piyasaların gözü TCMB, BDDK ve banka yöneticilerinin yapacağı toplantıya çevrildi.

dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz politikalarında kararlı olduğunu yinelemesi sonrası dolar/TL 13.45’e kadar yükselerek yeni rekorunu bu hafta gördü.

Bankacılar saat 13.45’e yükselişte normal günlerde piyasada etkili olmayacak tutarlarda da olsa “panik dolar alımlarının” görüldüğünü piyasada likiditenin “neredeyse kaybolduğunu” belirttiler.

Dün ise özellikle kurumsal ve bireysel taraftan sınırlı döviz satışları görüldü, bir önceki gün ise yabancı tarafında TL’ye sınırlı da olsa geçişler görülmüştü.

Piyasalarda azalan hacimler volatiliteyi de beraberinde getirirken her iki yönlü dalgalanmalar devam ediyor.

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu hiçbir işlemci ise piyasada TCMB, Hazine veya bir başka kamu kurumu müdahalesi görmediğini söyledi. Yine de bankacılar azalan yabancı yatırımcının da etkisiyle piyasa derinliğinin zaman zaman kaybolmasını endişe ile izliyorlar.

TCMB’de bu hafta yaptığı yazılı açıklamada, kurda “iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları” görüldüğünü belirtti. Dolar/TL’de alım ile satım teklifleri arasındaki farkı ifade eden spread bankalararası piyasada pek eşi görülmemiş şekilde genişledi.

Dün güne 13 civarında başlayan ve 13.15’e kadar yükselen daha sonra 11.6’ya kadar gerileyen kur günü 12 civarında tamamladı. Kur bu saat 11.9600/11.9995 seviyesinde bulunuyor.

GÖZLER BUGÜNKÜ TOPLANTIDA

Piyasada bugün TCMB’nin haftalık verileri ve 400 baz puanlık faiz indirimin sonunucusu olan 100 baz puanlık indirim kararının alındığı PPK toplantısının özetleri izlenecek.

Ayrıca TCMB, BDDK ve bankaların yöneticileri bugün öğleden sonra ekonomideki gelişmeleri değerlendirme toplantısı da piyasada takip edilecek.

Piyasalarda hafta boyunca derinliğin birden fazla kez kaybolması, işlem hacimlerinin düşmesi ve enflasyonda beklenen %30’a doğru yükselişe rağmen para politikasında gevşemenin devam etmesi büyük bir endişe kaynağı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.