enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kripto para piyasalarında ‘Biden’ etkisi

Kripto para piyasalarında ‘Biden’ etkisi
16.11.2021 17:55
A+
A-

Bitcoin fiyatları geçtiğimiz hafta çarşamba gününden beri aralıksız değer kaybederken, ABD Başkanı Biden’ın yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketini onaylamasıyla en popüler kripto para biriminde satışlar derinleşti.

Bitcoin’e diğer kripto paralar da eşlik etmeye başlarken; Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban ve Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü kripto para dünyasındaki son gelişmeleri, olası beklentileri ve takip edilmesi gereken kritik seviyeleri açıkladı.

Bitcoin fiyatları yaklaşık 5 gündür değer kaybederken, geçtiğimiz bu 5 işlem gününde 69 bin ile 58 bin 610 Dolar seviyeleri arasında hareket etti. Bitcoin fiyatlarında özellikle dün başlayan ve bugün daha da derinleşen sert düşüşün en önemli sebebi; ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomi planının ilk aşamasını oluşturan yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketini onaylaması oldu. Kripto para sektöründe uzun süredir önemli bir tartışma konusu olan paketin içerisinde, kripto para vergi raporlama şartı da yer alıyor.

‘BROKER’ TANIMI GENİŞLETİLECEK

Biden’ın imzaladığı tasarıda kripto para piyasaları için en kritik konu, broker tanımının genişletilmesiyle ilgili bölüm oldu. Geleneksel piyasalarda işlem yapan broker’lara benzer şekilde, kripto para piyasalarında işlem yapanlara da vergi raporlama şartı getirilecek. Ayrıca, kripto para piyasalarının yanında ‘madenci’ gibi toplulukları da kapsaması bekleniyor. Bundan sonraki adımda IRS’in (Amerikan Gelir İdaresi) yasada yer alan maddeleri nasıl yorumlayacağı takip edilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.