enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Joe Biden hastaneden taburcu edildi

Joe Biden hastaneden taburcu edildi
20.11.2021 11:25
A+
A-

ABD Başkanı Joe Biden, kolonoskopi amacıyla hastaneye yatırıldı ve yetkilerini geçici olarak yardımcısı Kamala Harris’e devretti. Rutin kontrollerinin ardından taburcu edilen Biden’ın, yetkilerini devraldığı açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün rutin kontroller için Washington DC yakınlarındaki Walter Reed Askeri Hastanesine gittiğini duyurdu.

Psaki, “Buradayken Başkan rutin kolonoskopi olacak. 2002 ve 2007’de eski Başkan George W. Bush’un durumunda da olduğu gibi, Anayasa maddesi gereği Biden, anestezi etkisinde olduğu süreçte görevlerini Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e devredecek. Harris, bu süreçte Beyaz Saray’ın Batı Kanadındaki kendi ofisinden çalışacak” ifadesini kullandı.

Sözcü Psaki, günün ilerleyen saatlerinde Biden’ın sağlık kontrolüne ilişkin yazılı bir özet yayımlayacakları bilgisini paylaştı.

ANESTEZİDEN ÇIKAN BIDEN YETKİLERİNİ DEVRALDI

Rutin kolonoskopi öncesi yetkilerini Harris’e devreden Biden, anestezinin etkisinden çıkmasının ardından görevini yeniden devraldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başkan Biden sabah 11.35’te Başkan Yardımcısı Harris ve Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü ile görüştü. Bu saatte Biden gayet iyi durumdaydı ve yetkilerini tekrar devraldı” ifadesini kullandı.

Psaki, Biden’ın rutin sağlık kontrollerinin kalan kısmını tamamlamak için bir süre daha Walter Reed Askeri Hastanesi’nde kalacağını sözlerine ekledi.

“BAŞKANLIK YAPABİLİR” ONAYI

Biden’ın doktoru Kevin O’Connor, bugün yaptığı rutin kontrolün ardından Biden’ın sağlık durumunun “başkanlık görevlerini yerine getirmeye uygun” olduğunu açıkladı.

ABD’DE BAŞKANLIK YAPAN İLK KADIN OLDU

Biden, sabah girdiği rutin kolonoskopi öncesi yetkilerini Harris’e devretmişti. Harris, ABD tarihinde başkanlık yetkilerini devralan ilk kadın olmuştu.

ABD Anayasası’nın 25. Ek Maddesi’ne göre, Başkan görevini yapamayacak bir sorun yaşadığında ya da bilinci kapanacak bir ameliyata gireceğinde, görevlerini başkan yardımcısına devredebiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.