enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Avusturya’da yeniden sokağa çıkma yasağı

Avusturya’da yeniden sokağa çıkma yasağı
19.11.2021 14:52
A+
A-

Avusturya’da artan Kovid-19 vakaları nedeniyle 20 gün süresince ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Son dakika bilgilerine göre Avusturya’da artan Kovid-19 vakaları nedeniyle 20 gün süresince ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Avusturya’da artan koronavirüs vakaları sebebiyle ülke genelinde tam kapanmanın yeninden uygulanacak. Avusturya Şansölyesi Alexander Schallenberg, yeni dalganın önüne geçmek için bu önlemin alınması gerektiğini belirtti.

Schallenberg, “Kapanma en az 10 gün sürecek, 20 güne kadar devam edebilir” açıklamasında bulundu. Ayrıca Schallenberg, zorunlu aşı uygulamasının 1 Şubat’ta yürürlüğe girebileceğini söyledi.

“AŞILAMA İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİL”

Aşı yaptırmış ya da hastalığı geçirmiş kişilere yönelik sokağa çıkma kısıtlaması uygulamamak için çok çaba sarf ettiklerini vurgulayan Schallenberg, ancak alınan son kararlara rağmen aşıya olan ilgide istenilen seviyeye ulaşılamadığını ifade etti.

Schallenberg, bazı siyasi çevrelerin ve çeşitli oluşumların aşı karşıtı yaklaşımı nedeniyle vatandaşların aşı yaptırmakta tereddüt ettiğini, bunun ülkenin sağlık sistemine yönelik bir “saldırı” olduğunu söyleyerek gelinen noktada yoğun bakım hasta sayılarında ciddi oranda artış yaşandığını aktardı.

AŞISIZLARA KISITLAMA BAŞLAMIŞTI

Ülkede 15 Kasım itibariyle aşı yaptırmayanlar için sokağa çıkma kısıtlaması yürürlüğe girmişti.

Pazartesiden itibaren 12 yaş üstü ve aşı yaptırmamış kişilere yönelik sokağa çıkma kısıtlaması uygulanırken Schallenberg, aşı yaptırmayanlara bir kez daha aşı yaptırma çağrısında bulunmuştu.

Avusturya’da sert önlemlerin ardından günlük uygulanan aşı sayısı 20 binden 73 bine fırladı. Öte yandan ülkede son 24 saatte 15 bin 145 yeni vaka kaydedilirken, 55 kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.